3M In-Line Document Holder
SKU: MMMDH640
$202.69
Additional information
| Categories | Copyholders, Workstation Organizers |
|---|---|
| Weight | 4.6 lbs |
| Dimensions | 19.13 × 11.88 × 3 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | 3M |
| Product Type | Copy Holder |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color | BlackClear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 4" |
| Width | 18" |
| Length | 11" |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | DH640 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | In-Line Document Holder |
| Marketing Information | Document holder keeps documents between the monitor and keyboard to help reduce head, neck and eye movement. Design offers a versatile angle and height adjustment for easy viewing. 18" wide, transparent backplate supports wide and heavy documents. Elastic line-guide enables easy data entry and helps keep up to 300 sheets in place. Document holder includes a skid-free base. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Copy Holder |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 4" |
| Width | 18" |
| Length | 11" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | APTA |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 40% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |















