0.7″ x 0.8″ x 1″ – Plastic
- Replaces 1″ core for C-15, C-38 dispensers
- Also works in C-20, C-21, DS520
- Use with any of the Scotch 1″ desktop tape dispensers with a removable mandrel
- 1″ core/mandrel
Original price was: $1.15.$0.99Current price is: $0.99.
0.7″ x 0.8″ x 1″ – Plastic
| Categories | Tape & Adhesives, Tape Dispensers |
|---|---|
| Weight | 45.0000 lbs |
| Manufacturer | |
| Brand Name | 3M |
| Product Type | Tape Dispenser Core |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.7" |
| Width | 0.8" |
| Depth | 1" |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Clear |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 1-CORE |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Tape Dispenser Replacement Core |
| Marketing Information | Replacement core is designed for use in 3M tape dispensers. Use 1" plastic core when changing core size or replacing lost parts. The core slides into dispensers to hold replacement tape (sold separately) with 1" cores. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Tape Dispenser Core |
| Application/Usage | Desktop Tape Dispenser |
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.7" |
| Width | 0.8" |
| Depth | 1" |
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |