3″ Folder Capacity – 8 1/2″ x 11″ – 20 pt. – Executive Red – 50% Recycled – 1 Each
- 20 point, genuine pressboard material
- Fasteners secure all pages
- Holds stacks of paper up to 3″ thick
- For letter-size sheets
- Cover is bound along the 11″ side
$7.16






3″ Folder Capacity – 8 1/2″ x 11″ – 20 pt. – Executive Red – 50% Recycled – 1 Each
| Categories | Binders & Report Covers, Report Covers |
|---|---|
| Weight | 0.29 lbs |
| Dimensions | 11.5 × 9.9 × 0.2 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | ACCO |
| Product Type | Report Cover |
| Features | Eco-friendly, Hinged, Sturdy, Tyvek Gusset |
| Country of Origin | United States |
| Folder Capacity | 3" |
| Color | Executive Red |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | A7025979 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | ACCO |
| Product Name | Pressboard Side Binding Report Covers |
| Marketing Information | Side-binding report covers are made of 20 point genuine Pressboard. Preserve important documents for presentations or filing. Efficient two-piece steel fastener adjusts to the size of the contents, allowing binders to be stored in a minimum of shelf or drawer space. Color-matched, Tyvek-reinforced hinges ensure a long life. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Report Cover |
| Folder Capacity | 3" |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Folder Thickness | 20 pt. |
| Features |
|
| Color | Executive Red |
| Additional Information | |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |