Adesso Antimicrobial Waterproof Flex Keyboard (Compact Size)
SKU: ADEAKB222UB
$20.05
Additional information
| Categories | Computer Supplies, Keyboards & Mice |
|---|---|
| Weight | 0.75 lbs |
| Dimensions | 13.7 × 5.6 × 1.2 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Adesso |
| Product Type | Keyboard |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.43" |
| Keyboard/Keypad Width | 15" |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.82" |
| Weight (Approximate) | 8.16 oz |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Black |
General Information
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | AKB-222UB |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Brand Name | Adesso |
| Product Model | AKB-222UB |
| Product Name | Antimicrobial Waterproof Flex Keyboard (Compact Size) |
| Marketing Information | Designed for outdoor or mobile settings, this hyper-flexible compact-sized keyboard is easily packed away, cleaned with soap and water, and accessible whenever you need it. The keyboard is made with antimicrobial material that protects against germ buildups between washings. The keyboard has a USB interface that easily connects without having to install specific drivers. Aside from these practical features, the keyboard is made for smooth and quiet performance.(Solution: Health) |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Keyboard |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.43" |
| Keyboard/Keypad Width | 15" |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.82" |
| Weight (Approximate) | 8.16 oz |
Miscellaneous
| System Requirements |
Operating Systems:
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | China |













