Adesso Browser Cat 2 Button Touchpad
SKU: ADEATP400UB
$49.20
Additional information
| Categories | Computer / Laptop Accessories, Computer Supplies |
|---|---|
| Weight | 0.5 lbs |
| Dimensions | 8.6 × 6.1 × 1.6 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Adesso |
| Product Type | TouchPad |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.7" |
| Width | 0.3" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | ATP-400UB |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Brand Name | Adesso |
| Product Model | Browser Cat 2 |
| Product Name | Browser Cat 400 - 2 Button Touchpad |
| Marketing Information | Why push a mouse when you can just point? Adesso makes it easier than ever to control your PC. Simply glide your finger over the smooth surface of the pad and gently tap it or click the buttons to perform all cursor movement functions. The touchpad was designed for users to be able to navigate through the programs without the hassle of pushing your mouse. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | TouchPad |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.7" |
| Width | 0.3" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| System Requirements | Operating Systems:
|
| Operating System Compatibility | Windows 8 |
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | China |





