36″ – 100 / Box – Nickel Plated – Metallic
- 35″ nickel-plated design secures your ID badge
- Attach your ID cards and badges for quick access
- Ball chain connector ensures secure closure
- Rounded beads won’t stick to clothing
$93.75
36″ – 100 / Box – Nickel Plated – Metallic
| Categories | General Supplies, ID Badges & Supplies |
|---|---|
| Weight | 2 lbs |
| Dimensions | 5 × 5 × 2 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Advantus |
| Product Type | Tag Fastener |
| Product Color | Metallic |
| Product Material | Nickel Plated |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Other |
| Manufacturer | Advantus Corp |
| Manufacturer Part Number | 75417 |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantus.com |
| Brand Name | Advantus |
| Product Name | 36" ID Badge Chain |
| Marketing Information | Comfortably secure your ID badge holder with one of these ID Badge Chains. Measuring 35" long, each nickel-plated chain features a strong ball chain connector that attaches to a badge holder (sold separately) and ensures constant closure for keeping your badge in view, where it needs to be. The rounded beads won't stick to clothing, allowing safe and secure wearing in a wide range of work environments. ID Badge Chains are an excellent choice for small or large office use. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Tag Fastener |
| Fastener Size | 36" |
| Fastener Type | Chain |
| Application/Usage |
|
| Color Family | Other |
| Product Color | Metallic |
| Product Material | Nickel Plated |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |