6 Hooks – 6 Pegs – 70.5″ Height – for Garment, Clothes – Stainless Steel – 1 Each
- Heavy base for stability
- 6 rounded coat pegs, 6 hooks for accessories, umbrella holder and removable water retainer
- Chromed structure
- Dimensions: 70″ H
$302.40
6 Hooks – 6 Pegs – 70.5″ Height – for Garment, Clothes – Stainless Steel – 1 Each
| Categories | Garment Racks, Office Decor & Lamps |
|---|---|
| Weight | 18.2 lbs |
| Dimensions | 23.6 × 14.6 × 4.1 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Alba |
| Product Type | Tree Hook Stand |
| Peg Color | Black |
| Product Material | Stainless Steel |
| Material Details | ABS Plastic Peg |
| Height | 70.5" |
| Weight (Approximate) | 19.842 lb |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Alba, Inc |
| Manufacturer Part Number | PMCLAS |
| Manufacturer Website Address | http://www.albaland.com |
| Brand Name | Alba |
| Product Name | Classic Coat Stand |
| Marketing Information | Classic coat stand is updated in chromed metal. Design includes six rounded coat pegs, six hooks for accessories, an integral umbrella holder and removable water retainer. Coat stand has a heavy base for perfect stability. Stand is made of stainless steel. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Tree Hook Stand |
| Total Number of Hooks | 6 |
| Total Number of Pegs | 6 |
| Application/Usage |
|
| Peg Color | Black |
| Product Material | Stainless Steel |
| Material Details | ABS Plastic Peg |
| Height | 70.5" |
| Weight (Approximate) | 19.842 lb |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |