Ashley Big Red Digital Timer
SKU: ASH10207
$15.05
Additional information
| Categories | Pocket Charts & Accessories, Teaching Aids & Supplies |
|---|---|
| Weight | 0.75 lbs |
| Dimensions | 3.75 × 2.5 × 0.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Ashley |
| Product Type | Analog Timer |
| Product Color | Red |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 3.8" |
| Width | 2" |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Red |
General Information
| Manufacturer | Ashley Productions, Inc |
| Manufacturer Part Number | 10207 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ashleyusa.com |
| Brand Name | Ashley |
| Product Name | Big Red Digital Timer |
| Marketing Information | Digital timer features both a stand and magnetic backing to display it anywhere you need. Versatile format counts up or down to easily keep track of various tasks. Easy-to-use design helps minimize user error for worry-free operation. Loud ring is clearly audible to ensure everyone is notified when time is up. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Analog Timer |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 3.8" |
| Width | 2" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |










