1/4″ Diameter – Permanent Adhesive – Round – Yellow – Self-adhesive – 450 / Pack
- Color-code files, inventory, schedules and more for organization at a glance
- Permanent adhesive ensures your labels stay in place
- Yellow color stands out
$3.48
1/4″ Diameter – Permanent Adhesive – Round – Yellow – Self-adhesive – 450 / Pack
| Categories | Color-Coding Labels, Labels |
|---|---|
| Weight | 0.14 lbs |
| Dimensions | 3.6 × 3 × 0.6 in |
| Manufacturer | |
| Product Type | Color Coded Label |
| Product Color | Yellow |
| Country of Origin | Mexico |
| Color Family | Yellow |
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | TD5732 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | 1/4" Color-Coding Labels |
| Marketing Information | Round color-coding labels are ideal for document/inventory control, routing, organizing, highlighting, price marking, scheduling and more. Adhesive is permanent. Labels come in convenient dispenser roll pack. |
| Packaged Quantity | 450 / Pack |
| Product Type | Color Coded Label |
| Label Diameter | 1/4" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Round |
| Features | Self-adhesive |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Additional Information | Self-Adhesive |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |