Black Box Cat. 5e UTP Crossover Cable
$8.85
Additional information
| Categories | Computer Supplies, Networking & Wi-Fi Accessories |
|---|---|
| Weight | 0.05 lbs |
| Dimensions | 8 × 7.5 × 0.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Black Box |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Red |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Red |
General Information
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | EVCRB83-0006 |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Line | GigaBase |
| Product Name | GigaBase Cat.5e UTP Patch Network Cable |
| Marketing Information | Black Box GigaBase Premium CAT5e Crossover Patch Cables exceed ANSI/TIA industry standards, ensuring optimal performance in bandwidth-intensive Fast Ethernet applications and guaranteeing the transmission of your data. They are perfect for making switch-to-switch, computer-to-computer or other crossover connections. Tested to 350-MHz and 1-Gbps performance, these cables exceed the 100-MHz CAT5e specification, greatly reducing impedance, structural return loss and near-end crosstalk (NEXT). A robust four-pair 24-AWG construction features 50-micron gold-plated contacts for superior conductivity. These cables have connectors designed for the insertion and extraction life of 750 cycles, making for an ultra-reliable solution that you can count on to perform. They also feature snagless boots that provide extra strain relief and prevent connector damage due to cable snags during installation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | EIA/TIA-568A , TIA/EIA-568-B.2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |

