Black Box CAT5e 100-MHz Solid Bulk Cable
SKU: BBNC5ECMSLDBL
$169.99
Additional information
| Categories | Computer Supplies, Networking & Wi-Fi Accessories |
|---|---|
| Weight | 20.1 lbs |
| Dimensions | 13.8 × 13.8 × 8.9 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Black Box |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Blue |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country of Origin | South Korea |
| Color Family | Blue |
| Shipping Height | 14" |
| Shipping Width | 8.25" |
| Shipping Weight (Approximate) | 19 lb |
General Information
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | C5E-CM-SLD-BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Line | GigaBase |
| Product Name | CAT5e 100-MHz Solid Bulk Cable |
| Marketing Information | Black Box Connect Basic CAT5e bulk cables are constructed to industry-standard requirements, providing the functionality you need for Fast Ethernet applications without the premium price. Tested to CAT5e standard 100-MHz performance, these cables meet or exceed the industry spec, ensuring the transmission of your voice, data, audio/video, and/or PoE signals. Available in a variety of lengths and colors, Black Box's Connect line of cabling gives you the flexibility to build your install however you want. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Bulk |
| Product Type | Network Cable |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 14" |
| Shipping Width | 8.25" |
| Shipping Weight (Approximate) | 19 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | South Korea |

