Black Box Cat.5e Patch Network Cable
$1.76
Additional information
| Categories | Computer Supplies, Networking & Wi-Fi Accessories |
|---|---|
| Weight | 0.05 lbs |
| Dimensions | 6.5 × 5 × 0.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Black Box |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Yellow |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Yellow |
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 2.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.99 oz |
General Information
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | CAT5EPC-001-YL |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | Cat.5e Patch Network Cable |
| Marketing Information | Black Box Connect Basic CAT5e patch cables are constructed to industry-standard requirements, providing the functionality you need for Fast Ethernet applications without the premium price. Tested to CAT5e standard 100-MHz performance, these cables meet or exceed the industry spec, ensuring the transmission of your voice, data, audio/video, and/or PoE signals. These CAT5e patch cables come with a molded, snagless boot design that secures connections, protects the RJ-45 tab, and provides strain relief, durability, and resistance to corrosion. Available in a variety of lengths and colors, Black Box's Connect line of cabling gives you the flexibility to build your install however you want. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 2.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.99 oz |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |

