Round – White, Silver – 500 / Carton
- Fits BluTable’s 7″ Round Aluminum Foil Pans (not included)
- Covers food for enhanced protection
- Top finished with white paper to easily label
- Insulated bottom to keep hot foods warm when transporting
$103.51
Round – White, Silver – 500 / Carton
| Categories | Food Storage, Foodservice Supplies |
|---|---|
| Weight | 4.91 lbs |
| Dimensions | 9.06 × 7.68 × 7.68 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | BluTable |
| Product Type | Container Lid |
| Product Color | WhiteSilver |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Remcoda LLC |
| Manufacturer Part Number | FOILLID7 |
| Manufacturer Website Address | http://www.remcoda.com |
| Brand Name | BluTable |
| Product Name | 7" Round Foil Pan Flat Board Lids |
| Marketing Information | These 7" flat board lids are compatible with BluTable's 7" Round Aluminum Foil Pans (not included) to keep your food covered. Lids feature a white paper finish on top to easily mark and label. Bottom of the lid is covered with foil to insulate hot foods when on-the-go. |
| Packaged Quantity | 500 / Carton |
| Product Type | Container Lid |
| Shape | Round |
| Application/Usage | Food |
| Features | Insulated |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |