Finish: White
- Provides plenty of room to work and use monitors
- Adds a chic, modern look to any office
- Enhances durability with high-quality wood
- Creates a large, comfortable work space
- Easily write without meeting grooves thanks to the smooth top
$734.00
Finish: White
| Categories | Collections, Desks |
|---|---|
| Weight | 61 lbs |
| Dimensions | 71 × 30 × 29.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Boss |
| Product Type | Desk |
| Features | Durable, Long Lasting, Smooth Surface, Sturdy |
| Product Color/Finish | White |
| Dimensions | 29.5" Height x 71" Width x 30" Depth |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Part Number | SGSD001203WT |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Brand Name | Boss |
| Product Line | Simple System |
| Product Name | Simple System 71x30 Desk |
| Marketing Information | Add a modern touch to your office with this sleek, Simple System Desk. Wide surface area provides plenty of space for your office supplies while leaving you room to work. Smooth top enhances your writing experience when using a pen or pencil. Durable, wood construction creates a sturdy, long-lasting office essential. White finish complements any modern work space for a classy, professional appearance. Organize your cables using built-in grommets to minimize clutter. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk |
| Features |
|
| Product Color/Finish | White |
| Dimensions | 29.5" Height x 71" Width x 30" Depth |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |