No. 2 – 2.3″ Width – for Paper – Magnetic, Heavy Duty – Silver – 12/Box – 6 / Bundle
- Great for organizing documents and hanging them for easy access
- Easily attaches to steel surfaces
- Firm grip to secure pages
- Sturdy steel construction
- Easy operation
$280.62
No. 2 – 2.3″ Width – for Paper – Magnetic, Heavy Duty – Silver – 12/Box – 6 / Bundle
| Categories | Binder / Bulldog Clips, General Supplies |
|---|---|
| Weight | 7.8 lbs |
| Dimensions | 16.4 × 9 × 7.8 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Business Source |
| Product Type | Magnetic Clip |
| Features | Heavy Duty, Magnetic |
| Product Color | Silver |
| Material Details | Nickel Plated Steel Clip |
| Width | 2.3" |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 58507BD |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Magnetic Grip Clips Pack |
| Marketing Information | Magnetic Grip Clips stick instantly to any steel surface with built-in magnets. They make it easy to post reminders or to keep your paper securely together. When you need to hang documents as a strong reminder or other purpose, simply press the clip's lever and slip them between the strong, flat teeth of the clip. Size 2 offers an 11/32" capacity to hold a thick stack of papers. Clips are made of heavy-duty, nickel-plated steel to hold their shape with frequent use. |
| Packaged Quantity | 6 / Bundle |
| Product Type | Magnetic Clip |
| Quantity Per Container | 12/Box |
| Container Type | Box |
| Size Number | No. 2 |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Material Details | |
| Width | 2.3" |
| Additional Information | 1/2" Cap |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |