C2G 2-Port Keystone Jack Surface Mount Box – White
SKU: CGO03833
$7.99
Additional information
| Categories | Computer Supplies, Networking & Wi-Fi Accessories |
|---|---|
| Weight | 0.1 lbs |
| Dimensions | 2.9 × 2.6 × 1.3 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | C2G |
| Product Type | Mounting Box |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 2.4" |
| Width | 2.3" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 03833 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | C2G |
| Product Name | 2-Port Keystone Jack Surface Mount Box - White |
| Marketing Information | Ideal for surface mount applications, especially in confined spaces. Mount for either side or base entry of cables. Boxes come with mounting screws and adhesive tape, and a cable tie for strain relief. The snap-on cover enables easy closure or access for quick installation. Each box includes a write-on label with holder for easy designation of different system or station. Please Note: Keystone jacks not included and are sold separately. Compatible with C2G keystone jacks or inserts. Not compatible with 180° Cat5e or Cat6 keystone jacks; instead use our 90° Cat5e or Cat6 keystone jacks for proper fit. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mounting Box |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 2.4" |
| Width | 2.3" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |




