Canon TS6420A Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – Black
SKU: CNMTS6420A
$195.21
Additional information
| Categories | Printers & Multifunction Machines, Printers, Scanners & Supplies |
|---|---|
| Weight | 17.5 lbs |
| Dimensions | 18.6 × 18.5 × 8.6 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | Vietnam |
| Color Family | Black |
General Information
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | TS6420A |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Brand Name | Canon |
| Product Model | TS6420A |
| Product Name | TS6420A Wireless All-In-One Printer |
| Marketing Information | Use this Wireless All-In-One Printer to meet your home and work needs when printing, copying or scanning. Printer handles a variety of tasks from scanning signed contracts with the auto document feeder (ADF) to printing from your smartphone. It's easy to set up, simple to use and feature-rich with a 1.44" OLED display, front/rear paper feeder and auto-duplex printing. Front/rear paper feed holds plain paper in the front cassette, and rear tray extends to print on a variety of media types including photo paper. Enjoy sharp, black text for documents and great-looking photos thanks to the hybrid ink system. It prints a 4" x 6" photo in approximately 43 seconds and generates 6.8 ipm (color). It makes copies in 6 ipm (color). Printer's resolution is up to 4800 x 1200 dpi. Standard interface uses high-speed USB, wireless PictBridge and Wi-Fi. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |














