Champion Sports Pro Model 4-Way Pitcher’s Box
SKU: CSIBH81
$122.16
Additional information
| Categories | Games & Sports, Sports Equipment |
|---|---|
| Weight | 20 lbs |
| Dimensions | 24 × 6 × 6 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Champion Sports |
| Product Type | Pitcher Box |
| Product Color | White |
| Product Material | Rubber |
| Height | 6" |
| Width | 6" |
| Depth | 24" |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
| Country of Origin | Taiwan |
| Color Family | White |
General Information
| Manufacturer | Champion Sports |
| Manufacturer Part Number | BH81 |
| Manufacturer Website Address | http://www.championsports.com |
| Brand Name | Champion Sports |
| Product Name | Pro Model 4-Way Pitcher's Box |
| Marketing Information | Create a pitching mound like the pros with the Pro Model 4 Way Pitcher's Plate. Heavy-duty rubber plate is designed to be buried in the dirt on the mound and rotated periodically to extend its life. All four sides can be used so it doesn't get worn down over time. The inner support tubing offers added strength and durability to hold it in place even after constant use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pitcher Box |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Rubber |
| Height | 6" |
| Width | 6" |
| Depth | 24" |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | Taiwan |










