Champion Sports Pro Step Down Pitching Rubber
SKU: CSIBH82
$116.01
Additional information
| Categories | Games & Sports, Sports Equipment |
|---|---|
| Weight | 22 lbs |
| Dimensions | 24 × 6 × 6 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Champion Sports |
| Product Type | Pitching Rubber |
| Product Color | White |
| Product Material | Rubber |
| Height | 6" |
| Width | 6" |
| Depth | 24" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Color Family | White |
General Information
| Manufacturer | Champion Sports |
| Manufacturer Part Number | BH82 |
| Manufacturer Website Address | http://www.championsports.com |
| Brand Name | Champion Sports |
| Product Name | Pro Step Down Pitching Rubber |
| Marketing Information | Designed to increase the pitcher's footing and stability, the Pro Step Down Pitching Rubber is a perfect addition to any baseball diamond. This pitching rubber features a heavy-duty rubber stopper that reduces damage to the pitching mound and minimizes long-term maintenance. It is official size for adult games and made to use in outdoor weather conditions. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pitching Rubber |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Rubber |
| Height | 6" |
| Width | 6" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Country of Origin | Taiwan |










