Self-adhesive – 2.50″ Height – Black/White – Paper – 310 / Pack
- Versatile learning tool for introducing children to the alphabet
- Self-adhesive for easy application
- Great for bulletin board decoration, presentations and projects
$5.99
Self-adhesive – 2.50″ Height – Black/White – Paper – 310 / Pack
| Categories | Classroom Decor, Letters & Numbers |
|---|---|
| Weight | 0.35 lbs |
| Dimensions | 7.75 × 4.5 × 0.75 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Crayola |
| Product Type | Letter |
| Product Color | Black/White |
| Product Material | Paper |
| Height | 2.50" |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 310 / Pack |
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | P1645CRA |
| Manufacturer Website Address | http://www.dixonticonderoga.com |
| Brand Name | Crayola |
| Product Name | Self-adhesive Paper Letters |
| Marketing Information | Black & White Self-adhesive Letters offer a versatile solution for setting up your bulletin board, presentation or any other project. Each letter has a strip of adhesive that makes them easy to place. This helps when organizing and lining up the letters. To make the paper letters more permanent, just glue, tack, staple or tape the letters in place. |
| Packaged Quantity | 310 / Pack |
| Product Type | Letter |
| Skill Learning | Project |
| Mount Type | Self-adhesive |
| Application/Usage |
|
| Product Color | Black/White |
| Product Material | Paper |
| Height | 2.50" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 310 |