Duracell Procell Alkaline AA Battery
SKU: DURPC1500BKD
$67.21
Additional information
| Categories | Batteries & Battery Chargers, Consumer Electronics & Accessories |
|---|---|
| Weight | 1.4 lbs |
| Dimensions | 1.99 × 0.55 × 0.55 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Procell by Duracell |
| Product Type | Battery |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.85 oz |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Black |
General Information
| Manufacturer | Duracell Inc. |
| Manufacturer Part Number | PC1500BKD |
| Manufacturer Website Address | http://www.duracell.com |
| Brand Name | Procell by Duracell |
| Product Name | Alkaline AA Battery |
| Marketing Information | AA batteries are individually date-coded for effective inventory management. High-quality design provides lasting durability, longevity and efficient power. Batteries are perfect for hospitals, manufacturing facilities and anywhere else batteries must be frequently replaced. |
| Packaged Quantity | 24 / Box |
| Product Type | Battery |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.85 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |





