Dymo Digital Postal Scale
SKU: PEL1772056
$104.37
Additional information
| Categories | Mailing & Shipping, Mailroom Equipment & Supplies |
|---|---|
| Weight | 1.5 lbs |
| Dimensions | 9 × 7.75 × 2.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Dymo |
| Product Type | Digital Postal Scale |
| Product Color | Black |
| Height | 8.5" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 6.5" |
| Weight (Approximate) | 1.74 lb |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Black |
General Information
| Manufacturer | Pelouze |
| Manufacturer Part Number | 1772056 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pelouze.com |
| Brand Name | Dymo |
| Product Model | M5 |
| Product Name | Digital Postal Scale |
| Marketing Information | Compact, accurate digital postal scale will save you trips to the Post Office or mailroom and keep you from spending more than necessary on postage. Weigh envelopes and small packages up to 5 lb. on the 5-9/10" x 5-9/10" (15cm x 15cm) platform. The LCD screen displays the weight in an easy-to-read digital format in lb./oz. (0 lb. 00.00 oz.) or kg./g. (0 kg 000g). The convenient "hold" feature continues to display the weight for 10 seconds after you remove the envelope or package. Ideal for weighing larger items that block your view of the display. The tare function lets you weigh items in a container without including the container weight. The automatic shutoff feature conserves batteries when the scale is not in use. Compact design allows the digital postal scale to fit on the busiest desk and store neatly in most desk drawers. Postal scale runs on three AAA batteries (included). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Digital Postal Scale |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 8.5" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 6.5" |
| Weight (Approximate) | 1.74 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |










