52″ to 58″ Waist Size – Black – Spandex – 1 Each
- High-performance design
- Continuous lower back support
- Durable and great gripping properties
- Adjustable, detachable suspenders for snug fit
- Fits waists that measure from 52″ to 58″
$70.29
52″ to 58″ Waist Size – Black – Spandex – 1 Each
| Categories | Back Supports, Clothing, Protection & Workwear |
|---|---|
| Weight | 1.2 lbs |
| Dimensions | 16 × 9.75 × 2 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Type | Back Support Brace |
| Features | Adjustable, Comfortable, Detachable Suspender, Durable, Machine Wash, Rubber Track Webbing, Strechable |
| Product Color | Black |
| Product Material | Spandex |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 11288 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Line | ProFlex |
| Product Series | 2000SF |
| Product Model | 2000SF |
| Product Name | ProFlex 2000SF HP Back Support Brace |
| Marketing Information | The ultimate hybrid of safety, support and comfort, this ProFlex High-performance Back Support helps you win your workday tug of war and reduce the risk of back injuries. It bends over backward to merge true innovation with real performance to prove there's a better way when it comes to lifting something heavy. Nonconductive, patented Sticky Fingers Stays deliver firm and continuous lower back support and offer the greater durability and gripping properties than industry-standard rubber track tape. Power Panel Positioners keep power panels in place so they are accessible when needed for improved functionality and compliance. Innovative V-shape and adjustable, detachable suspenders allow a better fit. Design also features spandex body material and stretchable bias binding with zigzag stitching. Back support is great in material handling, construction, warehouse/distribution, freight/baggage and landscaping/grounds. 4X large size fits waists that measure from 52" to 58". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Back Support Brace |
| Minimum Waist Size | 52" |
| Maximum Waist Size | 58" |
| Size | Extra Extra Extra Extra Large (XXXXL) |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Spandex |
| Recommended For |
|
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |