FPC 40W Dual-temp Glue Gun
SKU: FPRDT270
$18.57
Additional information
| Categories | Glue Guns & Accessories, Tape & Adhesives |
|---|---|
| Weight | 0.45 lbs |
| Dimensions | 9.25 × 7.15 × 2.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | FPC |
| Product Type | Electric Glue Gun |
| Product Color | Red |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Red |
General Information
| Manufacturer | FPC Corporation |
| Manufacturer Part Number | DT270 |
| Manufacturer Website Address | http://www.surebonder.com |
| Brand Name | FPC |
| Product Name | 40W Dual-temp Glue Gun |
| Marketing Information | Dual-temperature glue gun is ideal for crafts, floral and do-it-yourself projects. A high/low switch lets you customize application according to the materials you're using. High temperature allows better bonding to metals, plastics and ceramic. Use low temperature for bonding delicate material such as lace, foil ribbon, floral form and lightweight fabric. 40-watt glue gun provides a safer way of gluing with operating temperature of 250 degrees and 380 degrees in Fahrenheit. Use 7/16" diameter glue sticks to refill the full-size glue gun. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Glue Gun |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |

