Gem Office Products Aluminum Pushpins
SKU: GEMCPAL3
$8.54
Additional information
| Categories | Board & Easel Accessories, Boards & Easels |
|---|---|
| Weight | 0.15 lbs |
| Dimensions | 4 × 2.3 × 1.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Gem Office Products |
| Product Type | Pushpin |
| Product Color | Silver |
| Material Details | Aluminum HeadSteel Pin |
| Length | 0.4" |
| Diameter | 0.2" |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Silver |
General Information
| Manufacturer | Advantus Corp |
| Manufacturer Part Number | CPAL3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantus.com |
| Brand Name | Gem Office Products |
| Product Name | Aluminum Pushpins |
| Marketing Information | Aluminum Pushpins feature the smooth extended head and sharp point so they can be inserted into the toughest surfaces to display messages, notices and more. They are easy to remove without harming fingers. 3/8" pushpin is made with a quality aluminum head and pin. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Pushpin |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Material Details | |
| Length | 0.4" |
| Diameter | 0.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |


