45 gal Capacity – 48″ Width x 0.63 mil (16 Micron) Thickness – High Density – Natural – High-density Polyethylene (HDPE) – Kitchen, Breakroom – 250 / Case
- Made of strong and durable HDPE.
- Star-sealed bottom prevents accidental rips and tears.
$66.25
45 gal Capacity – 48″ Width x 0.63 mil (16 Micron) Thickness – High Density – Natural – High-density Polyethylene (HDPE) – Kitchen, Breakroom – 250 / Case
| Categories | Trash Bags & Liners, Waste & Recycling |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Brand Name | Inteplast |
| Product Type | Trash Bag |
| Features | Durable, Rip Resistant, Star Bottom Seal, Strong, Tear Resistant, Unscented |
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural |
| Material Family | Plastic |
| Product Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Inteplast Group, Ltd. |
| Manufacturer Part Number | S404816N |
| Manufacturer Website Address | http://www.inteplast.com |
| Brand Name | Inteplast |
| Product Name | HDPE Can Liners, 16 Microns, 40" x 48" , Natural, Pack Of 250 Liners |
| Marketing Information | Place this can liner inside your kitchen or breakroom trash container to keep garbage where it should be. The liners are made of high-density polyethylene and feature star-sealed bottoms for dependable strength. |
| Packaged Quantity | 250 / Case |
| Product Type | Trash Bag |
| Volume Capacity | 45 gal |
| Strength Type | Extra Heavy Duty |
| Bag Width | 48" |
| Bag Height | 40" |
| Bag Thickness | 0.63 mil (16 Micron) |
| Density | High |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural |
| Material Family | Plastic |
| Product Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |