Kantek Blackout Privacy Filter Fits 24In Widescreen Lcd Monitors
SKU: KTKSVL24W9
$193.54
Additional information
| Categories | Computer Supplies, Screen Filters & Protectors |
|---|---|
| Weight | 0.75 lbs |
| Dimensions | 21 × 13 × 0.1 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Kantek |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Color | Black |
| Durability | Damage Resistant |
| Height | 11.75" |
| Width | 20.90" |
| Country of Origin | South Korea |
| Color Family | Black |
| Product Material | PET (Film) |
General Information
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Manufacturer Part Number | SVL24W9 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kantek.com |
| Brand Name | Kantek |
| Product Line | Secure-View |
| Product Model | SVL24W9 |
| Product Name | Secure-View Widescreen Blackout Privacy Filter |
| Marketing Information | Privacy filter helps ensure the privacy of on-screen data on your 24" wide-screen notebooks and LCD monitors. Microlouver technology creates a narrow viewing angle. Image is only visible to those directly in front of the screen. Side view is black. Privacy filter also reduces glare, increases contrast and protects your delicate LCD surface from damage. Overlay LCD surface with the filter for a built-in look. Aspect ratio is 16:9. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | PET (Film) |
| Durability | Damage Resistant |
| Height | 11.75" |
| Width | 20.90" |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | South Korea |

