Kantek LCD Monitor Magnifier 19in
SKU: KTKMAG19L
$196.90
Additional information
| Categories | Computer Supplies, Screen Filters & Protectors |
|---|---|
| Weight | 2.4 lbs |
| Dimensions | 18.5 × 14.7 × 1.7 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Kantek |
| Product Type | Magnifying Screen Filter |
| Product Color | Silver |
| Height | 7" |
| Width | 14" |
| Depth | 17.63" |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Silver |
| Product Material | Acrylic |
General Information
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Manufacturer Part Number | MAG19L |
| Manufacturer Website Address | http://www.kantek.com |
| Brand Name | Kantek |
| Product Line | MaxView |
| Product Model | MAG19L |
| Product Name | MaxView Monitor Magnifier |
| Marketing Information | High-quality LCD magnifier lens provides a sharp, crisp image and increases character size by more than double on LCD screens. Use adjustability feature for selecting desired magnification level. Patented LCD magnifier features a nonglare surface for comfortable viewing and an elegant lightweight design. Magnifier is designed for use on 19" LCD screens. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Magnifying Screen Filter |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Acrylic |
| Height | 7" |
| Width | 14" |
| Depth | 17.63" |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |



