Kantek Monitor Stand
SKU: KTKDS920
$91.04
Additional information
| Categories | Furniture Accessories, Monitor Arms & Stands |
|---|---|
| Weight | 12.1 lbs |
| Dimensions | 48 × 13.5 × 5.75 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Kantek |
| Product Type | Monitor Stand |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desk |
| Height | 5.10" |
| Width | 39.40" |
| Depth | 10.20" |
| Length | 39.40" |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Manufacturer Part Number | DS920 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kantek.com |
| Brand Name | Kantek |
| Product Name | Wide Desktop Shelf/Monitor Stand |
| Marketing Information | Monitor stand features a versatile design to let you use it as an added shelf or as a conveniently placed monitor stand. Raised construction keeps your monitor at eye level to help prevent neck strain. Wide surface offers sturdy support for up to a 40 lb. monitor, critical supplies, files, decorations and more. Sturdy construction securely clamps to the back of your desk for reliable support. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Monitor Stand |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desk |
| Height | 5.10" |
| Width | 39.40" |
| Depth | 10.20" |
| Length | 39.40" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |












