Sky Blue, White – 1 Each
- Perforated back for enhanced air circulation
- Radius conforms to back for comfort
- Extra-wide seat pan accommodates all sizes
- Stackable for space-saving storage
- Perfect for reception areas, conference rooms and more
$403.71
Sky Blue, White – 1 Each
| Categories | Guest Chairs, Seating |
|---|---|
| Weight | 16 lbs |
| Dimensions | 31 × 21.5 × 21.25 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | KFI |
| Product Type | Chair |
| Features | Comfortable, Hooded Double Wheel Caster, Mobility, Perforated Back, Stackable |
| Product Color | Sky BlueWhite |
| Height | 31.5" |
| Width | 20.5" |
| Depth | 21.3" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Manufacturer Part Number | CS230BKB35S8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kfiseating.com |
| Brand Name | KFI |
| Product Name | Stacking Chair |
| Marketing Information | This comfortable Stacking Chair is the perfect fit for almost any application. Ergonomic, perforated back allows enhanced circulation while the radius conforms to your back for maximum comfort. Contoured, extra-wide seat pan and a 400 lb. weight capacity provide comfort and accommodate all sizes. 2" dual-wheel, hooded casters allow smooth mobility. Stackable design allows you to stack up to 15 chairs for space-saving storage. It is perfect for reception areas, conference rooms or any multi-use application. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Seat Feature | Contoured |
| Ergonomic | Yes |
| Casters | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 31.5" |
| Width | 20.5" |
| Depth | 21.3" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |