Logitech C270 Webcam – 30 fps – Black – USB 2.0 – 1 Pack(s)
SKU: LOG960000694
$39.99
Additional information
| Categories | Computer / Laptop Accessories, Computer Supplies |
|---|---|
| Weight | 0.5 lbs |
| Dimensions | 8.2 × 6 × 3 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Logitech |
| Product Type | Webcam |
| Product Color | Black |
| Mounting Type | Clip |
| Cable Length | 5 ft |
| Height | 2.9" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 2.65 oz |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Black |
General Information
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 960-000694 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | C270 |
| Product Name | C270 HD Webcam |
| Marketing Information | HD 720p webcam provides simple video calling on most major instant messaging applications. Built-in mic with noise reduction gives you clear conversations without annoying background noise. Even if you make a video call in dim or poorly backlit settings, the automatic light correction will intuitively adjust to produce the best possible image. Fluid Crystal technology provides smoother videos, sharper pictures, richer colors and clearer sound in real-world conditions. Instant messaging compatibility works with Skype, Windows Live Messenger, Yahoo Messenger and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Webcam |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mounting Type | Clip |
| Cable Length | 5 ft |
| Height | 2.9" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 2.65 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| System Requirements | Basic Requirements:
For HD 720p Video Calling and Recording:
|
| Compatibility |
|
| Device Supported |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
















