Logitech C920S Webcam – 2.1 Megapixel – 30 fps – USB 3.1 – 1 Pack(s)
SKU: LOG960001257
$109.80
Additional information
| Categories | Computer / Laptop Accessories, Computer Supplies |
|---|---|
| Weight | 8.78 lbs |
| Dimensions | 4 × 3.25 × 3.25 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Logitech |
| Product Type | Webcam |
| Mounting Type | ClipTripod Mount |
| Cable Length | 5 ft |
| Height | 1.1" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 0.9" |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 960-001257 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | C920S |
| Product Name | C920S HD PRO Webcam |
| Marketing Information | The C920s Pro HD Webcam delivers remarkably crisp, detailed video in full 1080p HD at 30 frames per second. Diagonal, fixed, 78-degree field of view perfectly frames you and your space to make a strong impression in your video conference calls. Capture razor-sharp images and clear colors with the five-element, glass lens. Autofocus adjusts smoothly and precisely for consistent definition and fluid video. Flip the privacy shutter closed when you want to be off camera. Two microphones are located on each side of the camera to capture more realistic sound from a broader range of angles. Equipped with automatic HD light correction, this webcam used RightLight 2 technology to adjust to your lighting conditions for bright, contrasted images, even if you're in a dim setting. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Webcam |
Physical Characteristics
| Mounting Type |
|
| Cable Length | 5 ft |
| Height | 1.1" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 0.9" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported |
|
| Country of Origin | China |




















