Logitech C922 Webcam – 2 Megapixel – 60 fps – USB 2.0
SKU: LOG960001087
$163.54
Additional information
| Categories | Computer / Laptop Accessories, Computer Supplies |
|---|---|
| Weight | 0.75 lbs |
| Dimensions | 5.35 × 3.39 × 3.15 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Logitech |
| Product Type | Webcam |
| Mounting Type | Tripod MountClip |
| Cable Length | 5 ft |
| Height | 1.7" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 960-001087 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | C922 |
| Product Name | C922 Pro Stream Webcam |
| Marketing Information | The C922 Pro HD Stream Webcam lets you stream anything you want in your choice of full 1080p HD at 30 frames per second or hyper-fast HD 720p at 60 frames per second. HD autofocus and light correction work to fine-tune lighting conditions for razor-sharp, high-definition video in any lighting. Fitted with two omnidirectional microphones, this webcam captures more realistic sound from multiple angles to let you voice come through sounding natural and clear. Diagonal, 78-degree field of view perfectly frames you and your space to make a strong impression. Capture sharp images and clear colors with the glass lens. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Webcam |
Physical Characteristics
| Mounting Type |
|
| Cable Length | 5 ft |
| Height | 1.7" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported |
|
| Country of Origin | China |




















