7″ Height x 5.38″ Width x 5.25″ Depth – Desktop – Sturdy – Black – Steel, Mesh – 2 / Pair
- Elegant look with mesh screens
- Angled bases for more professional look
- Holds books upright for easy access
- Limited 5-year warranty
$23.40
7″ Height x 5.38″ Width x 5.25″ Depth – Desktop – Sturdy – Black – Steel, Mesh – 2 / Pair
| Categories | Bookends/Book Racks, Workstation Organizers |
|---|---|
| Weight | 1.3 lbs |
| Dimensions | 7.21 × 6.02 × 5.63 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Lorell |
| Product Type | Bookend |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | SteelMesh |
| Height | 7" |
| Width | 5.38" |
| Depth | 5.25" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 84242 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Black Mesh/Wire |
| Product Name | Mesh Bookends |
| Marketing Information | Keep books at your desk for easier reference with these steel mesh bookends. The mesh screens with steel C rims and angled bases offer a professional look. The sturdy steel bases keep your books upright and ready to use. |
| Packaged Quantity | 2 / Pair |
| Product Type | Bookend |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | Book |
| Features | Sturdy |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 7" |
| Width | 5.38" |
| Depth | 5.25" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |