Midland BizTalk BR180X6BGC On-Site Business Radio Bundle Pack
SKU: MROBR180X6BGC
$699.99
Additional information
| Categories | Consumer Electronics & Accessories, Two-way & NOAA Radios |
|---|---|
| Weight | 5.75 lbs |
| Dimensions | 13.75 × 13.7 × 4.45 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Midland |
| Product Type | Two-way Radio |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Weight (Approximate) | 4.60 oz |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | Midland Radio Corporation |
| Manufacturer Part Number | BR180X6BGC |
| Manufacturer Website Address | http://www.midlandradio.com |
| Brand Name | Midland |
| Product Line | BizTalk |
| Product Model | BR180X6BGC |
| Product Name | BizTalk BR180X6BGC On-Site Business Radio Bundle Pack |
| Marketing Information | This Biztalk Compact On-Site Business Radio is lightweight yet provides clean, clear communication. The 1-watt transmitter has enough power to provide crystal-clear communication without overpowering your neighbors. Use frequencies designated just for businesses without others eavesdropping. Two-way radios are designed for restaurants and specialty retail stores, but they can be used anywhere. Battery lasts up to 14 hours, and the low-battery gauge alerts you when they need charged. Use the multiunit charger when the battery runs low. Radio has four channels, 99 frequencies and 142 privacy codes for optimum use. NOAA weather alert keeps you updated with current and severe weather conditions. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Quantity Per Container | 6/Set |
| Product Type | Two-way Radio |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Weight (Approximate) | 4.60 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |










