Midland GXT1050VP4 2-Way Pair
SKU: MROGXT1050VP4
$119.99
Additional information
| Categories | Consumer Electronics & Accessories, Two-way & NOAA Radios |
|---|---|
| Weight | 3 lbs |
| Dimensions | 14 × 14 × 14 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Midland |
| Product Type | Two-way Radio |
| Durability | Water Proof |
| Height | 9.8" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | Midland Radio Corporation |
| Manufacturer Part Number | GXT1050VP4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.midlandradio.com |
| Brand Name | Midland |
| Product Model | GXT1050VP4 |
| Product Name | GXT1050VP4 2-Way Pair |
| Marketing Information | With 50 channels, these NOAA weather alert two-way radios give you maximum output power with Xtreme Range Technology in a rugged, weatherproof case. Get clear, crisp communication from 22 channels with 28 extra channels to choose from. With a range of up to 36 miles, they're perfect for most adventures. 285 privacy codes give you up to 6270 channel options to help you block other conversations. Backlit LCD is easy to read during the day or night. Radios have five animal call alerts for attracting turkeys, ducks, crows, cougars and wolves. Two-way radios also feature privacy codes, direct/group calling, NOAA weather radio/alert/scan, silent operation, whisper function, SOS siren and more. |
| Packaged Quantity | 2 / Each |
| Product Type | Two-way Radio |
Physical Characteristics
| Durability | Water Proof |
| Height | 9.8" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
















