Storage for Paper – Wood, Fiberboard – Brown – 1 Each
- Ideal for executing creative projects in various environments
- Easy for drawing, designing or drafting while on-the-go
- Great for teachers to plan lessons and increase classroom engagement
$24.99
Storage for Paper – Wood, Fiberboard – Brown – 1 Each
| Categories | Art & Craft Supplies, Drawing Paper & Sketch Pads |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Brand Name | Officemate |
| Product Type | Clipboard |
| Features | Durable, Pen Holder, Portable |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Height | 13.2" |
| Width | 13.2" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83091 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | 13 1/4-inch x 13 1/4-inch Artist Sketch Board |
| Marketing Information | Creativeswho like to draw, create, or do similar projects in many different environments - at school, outdoors, relaxing on the couch, etc. Artists or art students who prefer to work in mobile environments and do not want to be restricted. Teachers & Educators - For classroom activities, lesson planning, and student engagement. Great for drafting on the go - professionals in the design and engineering fields will find this useful. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
| Item Capacity | Paper |
| Built-in Components | Pen Holder |
| Board Material |
|
| Features |
|
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Height | 13.2" |
| Width | 13.2" |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |