Oreck Orbiter Commercial Floor Machine
SKU: ORKORB550MC
$649.99
Additional information
| Categories | Floor Care, Floor Machines & Accessories |
|---|---|
| Weight | 35.54 lbs |
| Dimensions | 50 × 14 × 10.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Oreck |
| Product Type | Upright Rotary Cleaner |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Weight (Approximate) | 24 lb |
| Country of Origin | United States |
General Information
| Manufacturer | Oreck Commercial |
| Manufacturer Part Number | ORB550MC |
| Manufacturer Website Address | http://www.edmarvac.com |
| Brand Name | Oreck |
| Product Line | Orbiter |
| Product Name | Orbiter Commercial Floor Machine |
| Marketing Information | Commercial floor machine with a 13" cleaning path makes it simple to sand, refinish, strip, scrub, wax and polish all floor surfaces, as well as deep clean your carpets. Its unique brush head rotates in a random orbit for easy-to-use fingertip control. Random orbital drive allows the machine to easily glide over surfaces and prevents brush marks, swirls, sanding marks and gouges. Virtually maintenance-free construction ensures there are no gears, belts or motor brushes that can wear out. Multipurpose design can be used with several different cleaning pads (sold separately) to let you tackle almost any job. |
| Packaged Quantity | 1 / Each |
| Product Type | Upright Rotary Cleaner |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Weight (Approximate) | 24 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |










