Oreck U2000RB-1 Commercial Vacuum
SKU: ORKU2000RB1
$399.99
Additional information
| Categories | Floor Care, Vacuum Cleaners & Accessories |
|---|---|
| Weight | 15.1 lbs |
| Dimensions | 36 × 14 × 6.8 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Oreck |
| Product Type | Upright Vacuum Cleaner |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color | RedSilver |
| Weight (Approximate) | 9 lb |
| Country of Origin | United States |
General Information
| Manufacturer | Oreck Commercial |
| Manufacturer Part Number | U2000RB1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.edmarvac.com |
| Brand Name | Oreck |
| Product Name | U2000RB-1 Commercial Vacuum |
| Marketing Information | Commercial upright vacuum with a 12" cleaning path offers all the power and performance you need to keep your business clean. 40' power cord lets you vacuum more space with less plugging and unplugging between multiple outlets. High-speed rollerbrush spins at 5,000 to 6,500 RPMs for a deep level of clean. Easy-to-hold carry handle provides a comfortable place to hold the vacuum for simple, sturdy transportation. Multisurface design can be safely used on carpet, wood, laminate and tile surfaces. Its low-profile, nonmarring bumper guard and premium side brushes let you easily get under and around furniture. |
| Packaged Quantity | 1 / Each |
| Product Type | Upright Vacuum Cleaner |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Weight (Approximate) | 9 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |










