Front Ruling Surface – Ruled Front Ruling – 0.25″ Ruled – Index Card – 3″ x 5″ Sheet Size – White Paper – Sturdy – 100 / Pack
- Ruled on 1 side for precise note-taking
- Perfect for organizing notes, lists and more
- Sturdy, tagboard construction
$3.13
Front Ruling Surface – Ruled Front Ruling – 0.25″ Ruled – Index Card – 3″ x 5″ Sheet Size – White Paper – Sturdy – 100 / Pack
| Categories | Cards & Stationery, Index Cards & Accessories |
|---|---|
| Weight | 0.26 lbs |
| Dimensions | 5 × 3 × 0.35 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Pacon |
| Product Type | Note Card |
| Country of Origin | United States |
| Sheet Size | 3" x 5" |
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 5135 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dixonticonderoga.com |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Ruled Index Cards |
| Marketing Information | Organize notes, files, project lists and contact information with these ruled index cards. They are also great for presentations. Sturdy tagboard cards are 1/4" ruled on one side. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Note Card |
| Sheet Color | White |
| Sheet Standard | Index Card |
| Sheet Size | 3" x 5" |
| Ruling Surface Side | Front |
| Front Lines Space | 0.25" |
| Front Ruling Type | Ruled |
| Features | Sturdy |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |