Rectangular – Plastic – Gray – 4 / Carton
- Use on Rubbermaid Slim Jim Containers
- Swings open for quick trash drops
- Swings back to hide trash from public view
- Counterbalanced to close by itself
- Great for restrooms, restaurants and snack areas
$297.92
Rectangular – Plastic – Gray – 4 / Carton
| Categories | Waste & Recycling, Waste Containers & Lids |
|---|---|
| Weight | 10.2 lbs |
| Dimensions | 20.8 × 19.1 × 11.6 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Container Lid |
| Features | Easy to Clean, Heavy Duty, Rust Resistant, Sturdy |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Height | 5" |
| Width | 20.5" |
| Depth | 11.7" |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 267360GYCT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Slim Jim |
| Product Name | Slim Jim Container Swing Lid |
| Marketing Information | Swing lid is designed for use with Rubbermaid Slim Jim Containers. Lid provides easy access for trash disposal and then swings back to hide trash from public view. Counterbalanced design allows the lid to close by itself. Swing lid meets the sanitary needs of restaurants, snack areas and restrooms. The heavy-duty sturdy plastic is rustproof and easy to clean. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Type | Container Lid |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Height | 5" |
| Width | 20.5" |
| Depth | 11.7" |
| Compatibility | Rubbermaid Commercia Slim Jim R3540 Waste Basket |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |