8 1/2″ x 11″ – 3/4″ Expansion – 11 pt. – 2 Plys – Manila – 10% Recycled – 100 / Box
- Fits in a standard drawer
- Also perfect for files that are stored in shelf systems
- Full-height, extended end tab and a reinforced top tab
$125.34
8 1/2″ x 11″ – 3/4″ Expansion – 11 pt. – 2 Plys – Manila – 10% Recycled – 100 / Box
| Categories | Folders & Filing Supplies, Top Tab File Folders |
|---|---|
| Weight | 8.8 lbs |
| Dimensions | 12.69 × 10.19 × 3.94 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Smead |
| Product Type | End Tab File Folder |
| Color | Manila |
| Width | 12" |
| Depth | 9 1/2" |
| Weight (Approximate) | 1.41 oz |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 24190 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Conversion Folder with Top and End Tabs |
| Marketing Information | Conversion folder fits in a standard drawer yet has a full-height extended end-tab and a double-thick top-tab. Perfect for files that are stored in shelf systems, but are frequently used and temporarily stored in desk file drawers. Or for files that are used in shelf filing systems, but are later moved to storage boxes for archives. Other features include interlocking two-ply tab, 11 point manila stock and rounded top corners in front and back. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | End Tab File Folder |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Color | Manila |
| Width | 12" |
| Depth | 9 1/2" |
| Weight (Approximate) | 1.41 oz |
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |