3.50 fl oz – White – Paper – Medicine – 100/Pack – 50 / Carton
- Treated, pleated and lightweight
- Ideal for dispensing medications and serving outpatients
- Size: 3.5 oz
$1,025.00
3.50 fl oz – White – Paper – Medicine – 100/Pack – 50 / Carton
| Categories | Food Storage, Foodservice Supplies |
|---|---|
| Weight | 33 lbs |
| Dimensions | 24.81 × 14 × 12.69 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Solo |
| Product Type | Cup |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country of Origin | United States |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Solo Cup Company |
| Manufacturer Part Number | 4502050CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.solocup.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Name | 3.5 oz Treated Paper Souffle Portion Cups |
| Marketing Information | Paper cups are treated, pleated and lightweight. They are ideal for dispensing medications and serving outpatients. Capacity for each is 3.5 oz. Paper cups are made with at least 80 percent renewable resources. They meet ASTM D6868 standard for compostability and are compostable in a commercial compost facility. |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Product Type | Cup |
| Quantity Per Container | 100/Pack |
| Volume Capacity | 3.50 fl oz |
| Application/Usage | Medicine |
| Features | Lightweight |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Additional Information | Compatibility:
|
| Certifications & Standards | ASTM D6868 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |