92 Brightness – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 110 lb Basis Weight – Smooth – Cherry – 250 / Pack
- Smooth finish offers excellent runnability
- 110 lb. weight provides sturdy feel for quality results
- Perfect for printing newsletters, brochures and more
$24.39
92 Brightness – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 110 lb Basis Weight – Smooth – Cherry – 250 / Pack
| Categories | Copy & Printer Paper, Paper & Writing Pads |
|---|---|
| Weight | 6.61 lbs |
| Dimensions | 11 × 8.5 × 2 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Springhill |
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
| Product Color | Cherry |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Red |
| Manufacturer | International Paper Company |
| Manufacturer Part Number | 075300 |
| Manufacturer Website Address | http://www.internationalpaper.com |
| Brand Name | Springhill |
| Product Model | 8.5x11 |
| Product Name | Multipurpose Cardstock - Cherry |
| Marketing Information | Paper features a smooth finish for excellent runnability for your prints. 110 lb. weight offers a sturdy look and feel for impressive results. Paper is perfect for newsletters, brochures, direct mail, inserts and more. |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 110 lb |
| Surface Finish | Smooth |
| Brightness | 92 |
| Color Family | Red |
| Product Color | Cherry |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |