StarTech.com 2m USB to Type M Barrel Cable – USB to 5.5mm 5V DC Cable
SKU: STCUSB2TYPEM2M
$14.99
Additional information
| Categories | Computer Supplies, Power Cords & Surge Protectors |
|---|---|
| Weight | 0.1 lbs |
| Dimensions | 6.4 × 4.4 × 0.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Product Color | Black |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 6.6" |
| Cord Length | 6.56 ft |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Black |
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB2TYPEM2M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 2m USB to Type M Barrel Cable - USB to 5.5mm 5V DC Cable |
| Marketing Information | Tired of having to carry around a separate wall adapter in order to power or charge your 5V devices, such as certain external hard drives, streaming media players, and Bluetooth® speakers This 2m USB power cable makes it easier to power 5V DC devices that have a Type M (OD: 5.5mm, ID:2.1mm) barrel power connector. You can power or charge the devices through an available USB port on your laptop or desktop computer. Expertly designed and constructed of high-quality materials, the StarTech.com USB2TYPEM2M power cable is backed by our lifetime warranty. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Standard Power Cord |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 6.6" |
| Cord Length | 6.56 ft |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |













