StarTech.com Power Extension Cable – 125V AC – 15A – 6ft – Black
SKU: STCPAC1016
$13.99
Additional information
| Categories | Computer Supplies, Power Cords & Surge Protectors |
|---|---|
| Weight | 0.55 lbs |
| Dimensions | 6.7 × 1.7 × 1.4 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 6 ft |
| Weight (Approximate) | 0.54 lb |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Black |
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PAC1016 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 6 ft Power Cord Extension NEMA 5-15R to NEMA 5-15P |
| Marketing Information | The PAC1016 power extension cord extends your existing power connection by up to 6ft. The added cable distance allows you to minimize clutter, giving you more room for additional connections on your power strip, surge protector or wall outlet. Designed for durability and dependability, this NEMA extension cord is backed by our Lifetime Warranty. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Power Extension Cord |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 6 ft |
| Weight (Approximate) | 0.54 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|















