StarTech.com USB-C to USB Adapter – USB-C to USB-A – USB 3.2 Gen 1 – USB 3.0 (5Gbps) – USB C Adapter – USB Type C
SKU: STCUSB31CAADG
$19.67
Additional information
| Categories | Computer / Laptop Accessories, Computer Supplies |
|---|---|
| Weight | 0.03 lbs |
| Dimensions | 6.5 × 3.8 × 0.25 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Product Color | Black |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.8" |
| Length | 1.3" |
| Weight (Approximate) | 0.20 oz |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Black |
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB31CAADG |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | USB-C to USB-A Adapter - M/F - USB 3.0 |
| Marketing Information | This USB-C™ to USB-A adapter lets youconnect standard USB 3.0 and USB 2.0devices to your USB-C equipped phone, tabletor computer. Simply plug the adapter into the USB Type-C™ port to turn it into a USB Type-A port, and you're ready to connect your older devices.The adapter is compatible with USB 3.0 enabled computers, such as the Dell™ Latitude™ 11 5000 2-in-1, and more. The USB31CAADGis backed by a StarTech.com 2-year warranty for guaranteed reliability. Note: USB 3.0 is also known as USB 3.1 Gen 1 (5Gbps). More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.8" |
| Length | 1.3" |
| Weight (Approximate) | 0.20 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |




