StarTech.com USB to Serial Adapter – 3 ft / 1m – with DB9 to DB25 Pin Adapter – Prolific PL-2303 – USB to RS232 Adapter Cable
$28.38
Additional information
| Categories | Computer Supplies, Networking & Wi-Fi Accessories |
|---|---|
| Weight | 0.3 lbs |
| Dimensions | 6.7 × 5.6 × 1.2 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Product Color | Gray |
| Weight (Approximate) | 2.60 oz |
| Country of Origin | China |
| Color Family | Gray |
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | ICUSB232DB25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | USB to RS232 DB9/DB25 Serial Adapter Cable - M/M |
| Marketing Information | The ICUSB232DB25 USB to RS232 DB9/DB25 Serial Adapter Cable (M/M) lets you connect 9-pin (DB9) or 25-pin (DB25) RS232 serial devices to your laptop or desktop computer through a USB port, as though the computer offered an onboard serial port. The integrated 3-foot (0.9 meter) cable allows it to be connected directly from the serial device to the computer without requiring additional cables. A cost-effective solution that bridges the compatibility gap between modern computers and legacy serial peripherals, this high quality USB/RS232 Serial Adapter cable ships with a DB-9 to DB-25 adapter for connection to varied serial equipment. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Weight (Approximate) | 2.60 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Additional Information | OS Compatibility:
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|


















