Bulletin Board, Classroom – 48″ Width x 12 ft Length – White Wood – 1 Roll
- Write-on/wipe-off surface for long-lasting use
- Cuts easily with scissors
- Does not tear or show staple holes
- Cleans easily with a damp cloth
$23.73
Bulletin Board, Classroom – 48″ Width x 12 ft Length – White Wood – 1 Roll
| Categories | Bulletin Board Sets & Trim, Classroom Decor |
|---|---|
| Weight | 1.81 lbs |
| Dimensions | 48 × 2.5 × 2.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Teacher Created Resources |
| Product Type | Craft Fabric |
| Features | Durable, Easy to Cut, Lightweight, Tear Resistant |
| Product Color | White Wood |
| Width | 48" |
| Length | 12 ft |
| Country of Origin | China |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Teacher Created Resources |
| Manufacturer Part Number | 77366 |
| Manufacturer Website Address | http://www.teachercreated.com |
| Brand Name | Teacher Created Resources |
| Product Line | Better Than Paper |
| Product Name | Better Than Paper Board Roll |
| Marketing Information | Better Than Paper Bulletin Board Rolls are made of revolutionary, nonwoven fabric that creates unique bulletin board backdrops quickly and easily. Lightweight material is simple to hang - no more struggling with paper that wrinkles and tears. Attach border trim, accents, posters and student work with staples or tape and remove without ripping or leaving conspicuous holes. Durable, write-on/wipe-off surface can be used again and again. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Craft Fabric |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | White |
| Product Color | White Wood |
| Width | 48" |
| Length | 12 ft |
| Country of Origin | China |