Tripp Lite by Eaton UPS 850VA 425W Standby UPS – 12 NEMA 5-15R Outlets 120V 50/60 Hz USB LCD ENERGY STAR Desktop/Wall
SKU: TRPECO850LCD
$210.00
Additional information
| Categories | Computer Supplies, UPS Backup Systems |
|---|---|
| Weight | 10.25 lbs |
| Dimensions | 15 × 10 × 4.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Type | Standby UPS |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.5" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 12.2" |
| Form Factor | Ultra-compact Desktop/Tower/Wall Mount |
| Weight (Approximate) | 6.81 lb |
| Country of Origin | Vietnam |
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | ECO850LCD |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Series | ECO |
| Product Model | ECO850LCD |
| Product Name | 850VA Ultra-compact Green LCD UPS Systm |
| Marketing Information | Ultra-compact, green UPS system is the ideal green solution for complete protection against blackouts, brownouts and power surges. Its 850VA/425-watt power handling capacity supports entry-level PC systems for up to 45 minutes during blackouts. With a power efficiency rating of 99 percent, this UPS offers energy savings plus cooler operation by limiting UPS power consumption. Interactive LCD screen displays operating conditions and lets you change settings. Design also features six battery-supported outlets for computer and peripherals plus six surge suppression-only outlets for accessories not requiring battery support. Four of the surge-only outlets are ECO outlets that can be configured to automatically power off unused computer accessories. Built-in, single-line, tel/DSL (RJ11) jacks protect a modem, fax machine or phone. One USB port (USB cable included) plus free PowerAlert software enables unattended system shutdown without data loss in the case of an extended power failure. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Standby UPS |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.5" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 12.2" |
| Form Factor | Ultra-compact Desktop/Tower/Wall Mount |
| Weight (Approximate) | 6.81 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |




















